Podzemni tunel

Podzemni tunel

Podzemni tunel, koji datira iz perioda Drugog svetskog rata, biće otvoren za posetioce nakon skoro osam decenija. Ovaj tunel se nalazi ispod čuvene letnje pozornice i predstavlja značajnu istorijsku lokaciju.

Nova turistička atrakcija, koja je dugačka 130 metara, biće bogato obogaćena sadržajima koji ilustruju istoriju ovog područja. Posetioci će, zahvaljujući pažljivo rekonstruisanim prostorima, imati jedinstvenu priliku da istraže razvoj banje od rimskog doba, preko turske i nemačke okupacije, pa sve do savremenog perioda. U ovom edukativnom prostoru biće izloženi brojni predmeti, kao što su oružje, topovi, puške, samostreli, oruđa, oklopi, panciri, nemačke i partizanske uniforme, kao i razni artefakti pronađeni tokom arheoloških iskopavanja.

Tunel će zadržati autentičnost, u skladu sa svim rigoroznim odredbama Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Specifični delovi biće podvrgnuti detaljnoj sanaciji, pri čemu će se posebna pažnja posvetiti maksimalnoj bezbednosti svih posetilaca ovog istorijskog lokaliteta. 

Ovaj tunel je prvobitno planiran kao sklonište Glavnog nemačkog štaba za jugoistok Evrope. Radovi na kopanju započeti su 1942. godine, a celokupan projekat vodio je general Aleksandar Ler, tadašnji komandant nemačkih trupa na Balkanu i u jugoistočnoj Evropi, te vođa poznate vojno-vazduhoplovne operacije „Konjićev skok“ i šestoaprilskog bombardovanja Beograda. Nakon godinu i po dana intenzivnog rada, tunel je konačno probijen 1944. godine, kada su se dve radne ekipe susrele u sredini Crkvenog brda, kopajući istovremeno s dva suprotna kraja. Unutar strukture tunela smešteno je sedam prostorija. Postoji i drugi, nezavršeni krak tunela, koji je trebalo da se proteže ka pijaci s jedne strane, i prema vili „Peć“ s druge strane.

Vila „Turkulović“, koja je nakon Drugog svetskog rata preimenovana i danas je poznata kao vila „Partizanka“, direktno je povezana tunelom sa Crkvenim brdom i nekadašnjim nemačkim štabom. Ova vila dobila je značajnu istorijsku vrednost zbog činjenice da je upravo u njenim prostorijama isplanirana operacija „Konjićev skok“ ili Desant na Drvar, pod vodstvom čuvenog Ota Skorcenija, koji je njome koordinirao iz ove luksuzne vile.